تیم فینیکس سانز (Phoenix Suns)

تیم های بسکتبال NBA-لوگو فینیکس سانز

تیم فینیکس سانز (Phoenix Suns) تیم بسکتبال آمریکایی است که در شهر فینیکس ایالت آریزونا قرار دارد.این تیم در تقسیم بندی NBA در منطقه پاسیفیک کنفرانس غرب واقع شده است و تنها تیم این منطقه است که در ایالت کالیفرنیا قرار ندارد.ورزشگاه خانگی این تیم که در مرکز شهر فینیکس قرار دارد،از سال ۱۹۹۲ با نام  US Airways Center شناخته می شود،اما پیش از آن America West Arena نامیده می شد.البته این سالن به خاطر صندلی های بنفش رنگش بیشتر Purple Palace نامیده می شود.
تیم Phoenix Suns در سال ۱۹۶۸ تاسیس شده است.سانز در پایان فصل ۲۰۱۲-۲۰۱۳،پنجاه و پنج درصد کل بازی های تاریخ خود را با پیروزی پشت سر گذاشته بود که از این لحاظ چهارمین تیم رکورد دار NBA بود.این باشگاه در تاریخ خود،۲۹ بار به پلی آف ان بی ای رسیده است و در بازی های ۱۹ فصل،موفق به کسب ۵۰ پیروزی یا بیشتر شده است.فینیکس سانز ۹ بار به فینال کنفرانس غرب راه یافته است و در سال های ۱۹۷۶ و ۱۹۹۳ با قهرمانی در کنفرانس،به فینال NBA رسیده است.اما هرگز نتوانسته به قهرمانی NBA برسد.
از بازیکنان بزرگ این تیم می توان به چارلز بارکلی،کانی هاوکینز و دنیس جانسون اشاره کرد.جری کولانجلو (ریاست فعلی بسکتبال آمریکا) که در سال ۲۰۱۲ به تالار مشاهیر NBA راه یافت،نیز از سال ۱۹۶۸ تا ۲۰۰۴ در سمت های مختلف در این تیم فعالیت می کرده است.

کنفرانس

کنفرانس غرب

منطقه

پاسیفیک

سال تاسیس

۱۹۶۸

تاریخچه

سال ۶۸ تا امروز Phoenix Suns

ورزشگاه

US Airways Center

شهر

فینیکس ایالت آریزونا

رنگ لباس

بنفش، نارنجی، مشکی، سفید، نقره ای

مالک

Robert Sarver

مدیر کل

Ryan McDonough

سرمربی

Jeff Hornacek

نام تیم دسته دو

Bakersfield Jam

افتخارات

۲ قهرمانی کنفرانس-۶ قهرمانی منطقه

شماره های بازنشسته

۵-۶-۷-۹-۲۴-۳۳-۳۴-۴۲-۴۴-۸۳۲

منبع

احمد شریفی

احمد شریفی هستم.گرچه خیلی کم بسکتبال بازی کردم ولی علاقم به بسکتبال از سال ۲۰۰۴ که بازی NBA LIVE 2005 رو بازی کردم بیشتر شد.از همون موقع رقابت های مختلف مخصوصا NBA رو دنبال می کنم.

۳ پاسخ

  1. ۲۷ مهر ۱۳۹۱

    […] های امروز دالاس موریکس در خانه با نتیجه ۹۴ بر ۱۰۰ مغلوب فینیکس سانز شد.در این مسابقه جارد دادلی از فینیکس با کسب ۱۶ امتیاز […]

  2. ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۲

    […] می گردد.اسنایدر در حال حاضر از نامزدهای مربیگری فینیکس سانز و شارلوت بابکتز است. فری برای انجام این حرکت تاریخی،به […]

  3. ۲۱ آبان ۱۳۹۲

    […] جرج از پیسرز و مارکیف موریس از سانز به عنوان بازیکنان برتر هفته ی کنفرانس های شرق و غرب […]